středa 25. května 2011


Lepidlo Pattex
            Každý nejspíše zná vtipnou verzi reklamy na lepidlo Pattex, ve které je ke zdi přilepena židle na níž sedí mluvčí seznamující s výrobkem Pattex, nebo alespoň její novější verzi s přilepenou vrtačkou ke stropu. Výrobci na svých stránkou používají charakteristiku  „tekuté hřebíky“ s extrémní fixací pro všechny kutili a řemeslníky. Ovšem ze zkušenosti mého „kutilského“ tatínka vím, že až tak spolehlivou fixaci lepidlo Pattex neposkytuje.
Obrázek lepidla stažený přímo z oficiálních stránek www.pattex.cz, jsem proto vložila k obrázku, který se objevuje v reklamě na blend-a-dent, tento produkt ale není cílem mé práce. Cílem bylo poukázat, že ne vše musí doopravdy znamenat extrémní fixaci :)

originální reklamy
upravená reklama

 am

,, Pravé bohatství ocení jen ten, kdo ho rozpozná‘‘ Pilsner urqell

Výrobek: Alkoholický nápoj-pivo- Pilsner urqell
Autor: SIMBIO, Digital s.r.o. – Martin Kalda
Datum: 20.8.09
Klient: Plzeňský Prazdroj, a.s.
Kde: www.designportal.cz/hezky-cesky/pilsner-urqell-simbio.html

,,Skvělé plzeňské pivo, to nejsou jen kvalitní suroviny a správný výrobní postup. Mimořádné pivo vyžaduje mimořádnou péči-od výroby až po čepování.
Správný říz, jemné aroma žateckého chmele, harmonická hořkost a plná chuť. K tomu čistá, jiskrná barva a bohatá pěna, která po každém napití zanechává na stěnách sklenice stopy. Tak znají milovníci Pilsner Urquell svůj oblíbený nápoj.‘‘ (http://www.pilsner-urquell.cz/cz/Vyroba-a-cepovani-piva.html

Chci poukázat na to, jak pití piva působí na organismus a hlavně na změnu tělesných proporcí.
Jak zní titulek reklamy ,,pravé bohatství ocení ten kdo ho rozpozná‘‘ k tomu, aby ho piják rozpoznal musí být velmi zdatný a pravidelný piják piva a k tomu ho Pilsner urqell navádí. To vede k tomu, že velké množství pití piva při pravidelných dávkách, velmi rapidně působí na změnu tělesných proporcích, zvláště v oblastech břicha.

Změna: do původní reklamy jsem dala obrázky různých velikostí břicha, které poukazují to, kam až může piják piva dojít s velikostí břicha.

čtvrtek 19. května 2011

Komiks ze sněmovny

Téma je komiks, který bude reflektovat práci poslanců ve sněmovně. Je to samozřejmě můj názor a můj nápad který jsem použil. V komiksu účinkují: podnikatel a politik Vít Bárta, politik a zároveň předseda KSČM Vojtěch Filip, předseda strany TOP 09 Karel Schwanzenberg, předseda vlády Petr Nečas, publicista a předseda strany VV Radek John, lékař a poslanec strany ČSSD David Rath a jako poslední prezident České republiky Václav Klaus. Tento komiks má, jak jsem již zmínil, reflektovat „pilnou“ práci našich politiků z různých hledisek, a to převážně z pohledu na jednotlivé strany.
1. Komunisté již svou éru dávno zakončili a podle mne by se na české politické scéně neměli dále ukazovat. Ale oni stále a stále věří ve svou vládu a to mi po jejich vládě do roku 1989 připadá absurdní. Vojtěch Filip   je zde ztvárněn jako zpívající k poslanecké sněmovně a vychvalující jen a jen svou stranu a své záměry, ke kterým by, podle něj tedy, měli všichni vzhlížet. (mimochodem, slyšel jsem ho naživo v Otázkách Václava Moravce a bylo to přesně takhle. Byli tam i jiní, kteří i pochválili plány, resp. část plánů druhých, ale pan Filip nikoliv).
2. Věci veřejné jsou zde ztvárněny dvěma poslanci, Vítem Bártou a Radkem Johnem. Tuto stranu vidím tak, že se tam nikdo s nikým nedokáže domluvit a zároveň si protiřečí, stejně jako v tomto komiksu, kde se projev Vojtěcha Filipa Bártovi vůbec nelíbil a Radek John ho připustil.
3. Strana ČSSD a s ní David Rath účinkující v komiksu, je jednoznačná. Myslí si o sobě, jak samotní poslanci, tak celá strana, že vévodí naší zemi a že je potřebujeme jako sůl, ale ejhle! Takhle to podle přece nejde.
4. Strany ODS a TOP09 zmíním jen velmi krátce. V tom smyslu, že pravice je možná jediné východisko jak z tohoto „politického bordelu“ pryč. Ale musím zmínit, že je to jen a jen můj názor!
5. Jako poslední je zde pan prezident Václav Klaus, který je podle mne sám o sobě nezajímavý. Začíná být zajímavý jen když něco úsměvného provede. Odkazuji samozřejmě na jeho proslavenou „krádež“ propisky Jak by měli lidé číst tento komiks? Chtěl jsem tímto ukázat jak je naše politika směšná.
Všichni se jen dohadují a „skutek utek“



 
JF

středa 18. května 2011

„Jsi zvíře“

Nejedná se o konkrétní produkt, ale o „nalákání“ nových mladých posluchačů pro rádio Evropa 2.


„V březnu spouští rádio Evropa 2 první letošní kampaň se zbrusu novým vizuálem! Jejím cílem je komunikovat emoce, přirozenost a energii spojené s muzikou, a tím ještě více posílit image nejposlouchanějšího rádia mladých lidí. 

Kampaň „Jsi zvíře“ bude nasazena v televizích, v tisku, v OOH médiích i na internetu. 

Kreativní koncept připravila agentura Revolta.“


- autoři podle mě chtěli přesně to, co se říká výše – „Jejím cílem je komunikovat emoce, přirozenost a energii spojené s muzikou.“
- reklama je vnímána kladně a nikoho zřejmě ani nepobuřuje (asi kromě mě)
- vystupují v ní dva mladí lidé, dívka a chlapec – tím chtějí docílit nalákání právě mladých posluchačů – když budou poslouchat Evropu 2, budou moci být impulsivní, přirození, krásní a „cool“

- podle mě je kampaň problematická přesně už v jejím názvu – mám být přirozená, emotivní a zvíře?
- rozhodla jsem se ji změnit tak, že vyměním fotografie dvou aktérů za náhodně vybrané fotky z akce CzechTek – v souvislosti s hudbou se podle většiny také chovají přirozeně jako zvířata
- chci na to upozornit, protože volnost, kterou by toto rádio rádo poskytlo všem svým mladým posluchačům prostřednictvím hudby, by mohla způsobit různé problémy, kdyby se posluchači měli doslova držet hesla – jsi zvíře

H.D.


Absolut vodka

Absolut je švédská značka vodky, ve městě Åhus v oblasti Scania ji vyrábí skupina V&S Group. Vodka Absolut byla ve městě Åhus poprvé vyrobena v roce 1879 zásluhou podnikatele Larse Olssona Smitha. Značka Absolut je třetí největší značka vyrábějící alkoholické nápoje na světě, první dvě místa patří Bacardi a Smirnoff. Prodává se ve 126 zemích. Největší exportní trh jsou USA, kde se v roce 2003 prodalo 73 milionů litrů vodky Absolut. Tím vodka Absolut drží asi 40% trhu v USA. Vodka Absolut je známá po světě hlavně její reklamní kampaní vytvořenou agenturou TBWA, založenou na zvláštním tvaru lahve. V roce 1980 začala s prvními fotografiemi od Stevena Bronsteina, od té doby bylo vytvořeno asi 1 500 reklam.
Reklama je zaměřena na propagaci alkoholu, konkrétně Absolud vodky. Nelíbí se mi, že reklama dělá z alkoholu „absolutní atrakci“, něco výjimečného, absolutně skvělého. Je zde zobrazena lahev Absolud vodky a vedle sklenička, která je k lahvi přitahována a naklání se k ní tak, jako by vybízela k nalití.
V reklamě jsem změnila text z „absolut attraction“ na „absolut alcoholic“. Chtěla jsem změnou slova předělat reklamu na kritiku a sklenička v mojí verzi reklamy by měla symbolizovat rozostřené vidění opilých lidí, tedy to, na co se můžete těšit po pár skleničkách Absolut vodky a pokud budete k této absolutní atrakci přitahováni častěji, můžete se změnit i na „absolut alcoholic“.

Originální reklama
Upravená reklama
                                                                                                                                                   V. V.

pondělí 9. května 2011

125 let společné radosti?

Vybrala jsem si reklamu na nápoj Coca – Cola. Našla jsem ji na internetové stránce http://www.google.cz/search?hl=cs&biw=1024&bih=512&gbv=2&tbm=isch&sa=1&q=coca+cola+reklama&aq=8&aqi=g10&aql=&oq=coca+cola+ .
Systém Coca-Cola je tvořen po celém světě společností The Coca-Cola Company a jejími partnery. The Coca-Cola Company vyrábí základní suroviny pro nealkoholické nápoje a vytváří charakter a marketing jednotlivých produktů.
Nápoj světoznámé chuti se zrodil 8. května 1886 ve Spojených státech amerických, ve městě Atlanta.
Místní lékárník, Dr. John Stith Pemberton, vyrobil toho dne sirup, který přinesl ve džbánu do lékárny Jacob's. Zde byl sirup smíchán se sodovkou, ochutnán a rázem prohlášen za lahodný a osvěžující a začal se prodávat v ceně 5 centů za sklenici.
S nápadem, že dvě písmena "C" vedle sebe budou v reklamě vypadat skvěle, přišel společník a účetní Dr.Pembertona pan Frank M. Robinson a stvořil tak obchodní značku Coca-Cola a zároveň jí dal svým charakteristickým rukopisem také unikátní grafickou podobu. První reklama v tisku se objevila v The Atlanta Journal a vyzývala žíznivé obyvatele k ochutnání "nového a oblíbeného syceného nápoje".
Společnost Coca – Cola o sobě na svých internetových stránkách http://www.coca-cola.cz/ tvrdí, že nám po dobu celých 125 let přináší hydrataci, potěšení, relaxaci a požitek. 
Coca – Cola vyrábí reklamy již více než sto let. Nejvíce mě zaujala reklama, kde je tento nápoj zobrazen jako něco, co neodmyslitelně patří k létu, k zábavě, k chvilkám, kdy praží slunce. Jedná se o reklamu, kde je zobrazena dívka v plavkách a objímá láhev Coca – Coly. Dívka je po boku Coca – Coly šťastná, usmívá se, je spokojená, přitažlivá, krásná a nutno podotknout, že velice štíhlá. Na reklamním sdělení se mi nelíbí, že Coca – Cola je zde zobrazena jako něco, co můžeme pít každý den a nijak nám to neublíží. Není zde poukázáno na možná zdravotní rizika, která se po konzumování Coca – Coly mohou objevit. Reklama nám předhazuje krásnou a štíhlou slečnu, ale ten kdo bude pít Coca – Colu, určitě nebude mít 50 kilogramů, ale o něco, možná o dost, více.
Reklamní sdělení jsem tedy z původního dominantního kódu přesunula do opozitního -  a to tak, že slečnu v plavkách téměř vychrtlé postavy jsem zaměnila za slečnu poněkud bujnějších tvarů, protože tak podle mě vypadá realita. Pokud budeme pít Coca – Colu, která je plná cukru, s naší postavou a zdravím se budou dít divy.


 L.V.

čtvrtek 5. května 2011

Lemond to rozsvítí

 Vybrala jsem si reklamu na alkoholový nápoj Becherovka Lemond a stáhla jsem ji z internetové stránky http://www.diskorai.cz/UserFiles/Image/Lemond.jpg.
Jedná se o produkt z portfolia společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka, a. s. a vznikl v roce 2008. Byl vyvinut ve spolupráci s výzkumným centrem společnosti Pernod Ricard.
„Becherovka Lemond je jemný sladký likér plný ovocných chutí a vůní, které jsou doplněny bylinným nádechem. Vyrábí se s nízkým obsahem alkoholu (20 % vol.). Pro její produkci jsou využívána čistě přírodní aromata. Jde o přírodní aroma z pomerančů, citronů, kumquatů a ceylonského čaje a nechybí ani přírodní bylinné aroma připravené z deseti bylin, jež jsou součástí receptury pro výrobu klasické Becherovky. Svěžest je dána přídavkem mentolu a její zlatavě žlutá barva je dotvořena pomocí karamelu.“
Z reklamy můžeme vyčíst, že se při pití Becherovky Lemond dobře pobavíme. O tom svědčí tancující lidé, ale i barvené provedení letáku. Nápis „Je to otevřené“ nám říká, že se nám po její konzumaci otevírají nové obzory a naskytují se nám různé šance. Naši pozornost se snaží reklama získat tím, že pokud si zakoupíme 2 panáky Becherovky Lemond, dostaneme svítícího panáka zdarma. Důkazem je nápis „Lemond to rozsvítí“. V jiných reklamách se objevují titulky „Zažij párty plnou světel“ nebo „Dej si Lemond a získej cool dárky, které rozsvítí každou párty“.
Pojmem „cool“ se snaží zlákat k popíjení Becherovky Lemond mladé lidi, kteří jsou vyobrazení v pozadí letáku. Budou chtít držet krok s dobou, protože kdo získá svítícího panáka, bude cool, bude moderní. Tento produkt se konzumuje většinou na diskotékách, kde se pohybují opilí lidé, a akce takového druhu je přitahují, protože dostanou něco zadarmo, díky svítící věci se mohou snadno zviditelnit a upozorňovat na sebe. Dobře se baví, ale nedomýšlejí důsledky. Proto jsem se rozhodla změnit titulek „Ke každým 2 panákům Becherovky Lemond dostaneš cool svítící panák zdarma!“ na titulek „Ke každým 2 panákům Becherovky Lemond dostaneš následující ráno kocovinu zdarma!“
T. M. 



středa 4. května 2011

Objevte v sobě bohyni

Gillette je americká společnost, vyrábějící spotřební zboží, holící systémy. Původní společnost The Gillette Company založil v roce 1895 americký obchodních King Camp Gillette jako továrnu na výrobu žiletek. Společnost zanikla spojením s Procter and Gamble  v roce 2005. Venus je řada pro ženy, vyráběná od roku 2001, se sloganem: ,,Objevte v sobě bohyni."

Cílem reklamního sdělení je přesvědčit ženu, aby si koupila výrobek firmy Giltte, argumenty jsou především: budete se cítit jako bohyně, budete sexy, přitažlivá, úspěšná a spokojená sama se sebou. Bohyni neurčuje vzhled, ale pocit a ten pocit vám dá jen Venus. Typický marketing zaměřený na ženy, apelující na emoce, na rozdíl od reklam určených pro muže, zdůrazňujících především racionální argumenty. V reklamách figurují jen krásné, mladé a štíhlé ženy, naprostá většina nakupujících taková není, ale chtějí se tak cítit a k tomu jim má napomoci tento výrobek.

Původní sdělení je změněno převzetím hlavního sloganu ,,Objevte v sobě bohyni,, a aplikací tohoto sloganu na fotku Davida Williamse. Význam sloganu je důležitý především v angličtině, kdy v originální reklamě je zvýrazněno ve slově goddess pouze god (bůh) což působí poněkud sexisticky.

www.gilette.com
http://www.gillettevenus.com/en_US/
http://www.brandish.tv/2008/10/08/david-walliams-ladies-man-tran.html


Původní reklama



Upravená reklama




-       kk -

Maso versus náhražky?


<><><>
Vybrala jsem si reklamní kampaň „Chodura - Vrátili jsme špekáčku chuť.“ V období od 1.6.2008 – 31.8.2008 probíhala billboardová a rozhlasová reklamní kampaň „Chodura – vrátili jsme špekáčku chuť" spojená s velkou letní spotřebitelskou soutěží.
Výrobce se prezentuje na svých webových stránkách následujícím způsobem: "Beskydské uzeniny, a.s. zaujímá významné místo mezi středně velkými zpracovateli a výrobci masných výrobků v České republice. (...) Vysoká kvalita a jakost výrobků jsou garantovány systémem managementu a jakosti podle standardů ISO 9001:2000 schválených společností Lloyd´s Register Quality Assurance. Vysokou kvalitu a jakost výrobků dokládají mimo jiné zisk značky kvalitních potravin KLASA a ocenění výrobků v rámci programu Česká kvalita."
Reklamní sdělení chce vyzdvihnout tradiční českou uzeninu – špekáček. A to formou billboardů a rozhlasu. Na první pohled je jasné, o co v reklamě jde. Propagace uzeniny se sloganem "Vrátili jsme špekáčku chuť". Jako dominantní prvek je zde samotný špekáček na opékací jehle krásně nakrojený, zlatavý, mastný, který vybízí, abychom si ho co nejdříve koupili a opekli na ohni. A když si ho opečeme, tak poznáme, že právě Beskydské uzeniny mu vrátily chuť.
Samotný obrázek špekáčku je v pořádku, ale co mi na této reklamě vadí je slogan „Vrátili jsem špekáčku chuť“. Ačkoli nechci tvrdit, že špekáčky od Chodury nejsou z masa (nikdy jsem je neochutnala), většina špekáčku dostupných na českém trhu příliš mnoho masa neobsahuje. Nabízí se tedy otázka, pomocí čeho výrobce vrátil špekáčku chuť, pomocí ochucovadel apod.? Správný špekáček má mít chuť po masu. Proto bych se chtěla zaměřit právě na tento slogan a něco k němu doplnit. A to následně:  NEvrátili jste špekáčku chuť, ale ani maso“.
Tímto bych chtěla docílit, aby si výrobci (a konzumenti) uzenin už uvědomili, že pravý špekáček není jen ze zbytků apod., ale že se dá vyrobit i z opravdového masa. Myslím, že by o něj byl veliký zájem.
<>
Reklama před úpravou
Reklama po úpravě

- ms -